Ludzki organizm codziennie jest bombardowany przez różne szkodliwe czynniki. Zjawisko to dotyczy także funkcjonowania układu pokarmowego człowieka. Żywność przetworzona i nadmiar cukru w menu szkodzą perystaltyce jelit. Mogą wywierać wpływ na kondycję i samopoczucie każdego, kto przyjmuje w swej diecie takie składniki. Dlatego warto zadbać o świadomy wybór jadłospisu. Równie istotne jest oczyszczanie organizmu z toksyn. Jak przeprowadzić naturalny detoks, by poczuć się lepiej?
Detoks organizmu – co to takiego?
Proces odtruwania ludzkiego organizmu owocuje poprawą samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia. Zarówno pestycydy, jak konserwanty, sztuczne barwniki i polepszacze smaku nie są w diecie wskazane. Mogą bardzo szkodzić, uczulać, wywoływać rozdrażnienie lub niestrawność. Kiedy organizm nie funkcjonuje tak jak powinien, odczuwalne jest zmęczenie, złe samopoczucie i wrażenie ociężałości. Coraz częściej mówi się o niezwykle niebezpiecznym wpływie toksyn, w tym metali ciężkich, na ludzkie zdrowie. Ryzyko rozwoju różnych chorób nowotworowych to odpowiedni bodziec, by zdecydować się na zmiany codziennej rutyny żywieniowej. Zatem, jak usunąć toksyny z organizmu?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że podstawą w oczyszczaniu organizmu jest przeanalizowanie nawyków żywieniowych i rezygnacja z wszystkiego, co zbędne i sztuczne. Na czarnej liście znajdują się używki, kofeina w dużych ilościach, cukier i sztuczne słodziki, żywność wysoko przetworzona, jak również nadmiernie tłuste potrawy. Chcąc przeprowadzić bezpiecznie naturalne oczyszczanie organizmu z toksyn w domu, należy się do tego przygotować. Konieczna jest eliminacja z diety wszystkiego, co zawiera cukier, konserwanty i sztuczne dodatki. Dobrze też zrezygnować na ten czas z dań mięsnych i smażonych na głębokim tłuszczu. Nie należy jeść nabiału i potraw przyrządzonych na bazie mąki pszennej.
W ten sposób stopniowo układ pokarmowy przyzwyczaja się do zmian. Następnym krokiem jest nowa dieta. Oczyszczanie organizmu z toksyn może odbywać się z udziałem dużej ilości soków warzywnych, zawierających przyspieszający trawienie błonnik lub poprzez zdominowanie jadłospisu owocami np. jabłkami. Równie istotne w całym procesie jest optymalne nawodnienie organizmu. To ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Powinno się rozpoczynać dzień od szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryny.
Oczyszczanie z toksyn – dla kogo?
Każdy, kto przykłada wagę do zdrowego stylu życia może skorzystać z tej metody regeneracji i odtruwania organizmu, niemniej jednak detoks dedykowany jest przede wszystkim tym, którzy dotychczas traktowali nieco drugorzędnie odpowiednio zbilansowaną dietę. Nagłe pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i podenerwowanie oraz wrażenie spadku wydajności w codziennym funkcjonowaniu są sygnałem ze strony organizmu, że warto o niego zadbać. Nadmiar kalorycznych posiłków, składających się głównie z węglowodanów prostych lub nasyconych kwasów tłuszczowych, przyczyniają się do ryzyka rozwoju wielu schorzeń.
Jak usunąć toksyny z organizmu w prosty sposób? Można zmienić swój styl życia i jedzenia w kilku krokach. Najważniejsze są:
- Świadomy wybór produktów,
- Rezygnacja z cukru,
- Dieta zbilansowana, bogata m.in. w błonnik, witaminy i kwasy tłuszczowe nienasycone,
- Utrzymywanie optymalnego poziomu nawodnienia organizmu przez cały czas.
Jak zrobić oczyszczanie organizmu z toksyn?
W początkowej fazie należy się przygotować i ograniczyć niezdrowe potrawy. W ten sposób organizm przyzwyczaja się do zmian. Następny krok to wybór metody odtruwania, np. dieta sokowa. Ważna jest jeszcze jedna kwestia – naturalne oczyszczanie organizmu z toksyn a odchudzanie. Detoks nie powinien być traktowany jako głodówka. To czas, w którym nie można się nadmiernie forsować i odmawiać sobie przyjmowania posiłków. We wszystkim dobrze jest zachować umiar i rozsądek. Zmiana nawyków żywieniowych może poskutkować na dłuższą metę redukcją masy ciała, jednakże proces detoksykacji polega przede wszystkim na oczyszczaniu.
Okres detoksu powinien trwać do 2 tygodni. Nie oznacza to jednak, że wszystkie diety tyle trwają. Można również wybrać krótszą formę, np. trzydniowe oczyszczanie organizmu z toksyn. W pierwszych dniach jeść należy przede wszystkim owoce i warzywa. Warto pamiętać o nawadnianiu. W kolejnych dniach można włączyć do menu kiszonki i fermentowany nabiał np. kefir. Na tym etapie diety dobrze jest wzbogacić jadłospis produktami zbożowymi. Trzeba jednak wystrzegać się mąki pszennej. Dopiero w końcowej fazie odtruwania wprowadza się chudy nabiał i drób oraz ryby w niewielkich ilościach. Usuwanie toksyn z organizmu wymaga konsekwencji działania, zatem w okresie diety nie powinno się sięgać po żadne przekąski tłuste i słone oraz słodkie. Dobrze jest również po zakończeniu detoksu spojrzeć świadomie na odżywianie i nie powracać do niezdrowych nawyków, zamieniając je na nowe, pozytywnie oddziałujące na organizm przyzwyczajenia. Uczucie lekkości i wzrost energii wynagrodzą wszelkie wyrzeczenia.
Portal KwestiaZdrowia.eu to miejsce, gdzie można znaleźć rzetelne informacje dotyczące zdrowia i dobrego samopoczucia. Znajdziemy tu porady dotyczące zdrowego stylu życia i odżywiania, aktywności fizycznej, radzenia sobie ze stresem i wielu innych ważnych kwestii.