Dieta na stawy – jakie produkty warto włączyć do jadłospisu?


  • Stawy są częściami ciała, w których łączą się kości, dając nam elastyczność i plastyczność potrzebną do ruchu.
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów jest spowodowana uszkodzeniem chrząstki i kości, co prowadzi do zmiękczenia, zwłóknienia, owrzodzenia i utraty kości.
  • Odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna i redukcja czynników ryzyka (przeciążenie stawów i otyłość) mogą pomóc zapobiegać lub spowolnić rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów.
  • Ważne składniki odżywcze dla zdrowia stawów to witamina D, witamina C, wapń, fosfor, magnez, krzem, kolagen i kwas hialuronowy.
  • Produkty, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych stawów, obejmują ryby, owoce morza, owoce i warzywa (szczególnie te o wysokiej zawartości witaminy C), kiełki fasoli, orzechy, produkty zbożowe pełnoziarniste i niektóre rodzaje mięsa (takie jak cielęce i indycze).

Czy wiesz, że w ludzkim ciele znajduje się 360 stawów? Na przykład staw kolanowy jest największy i najbardziej złożony. W rzeczywistości jego struktura jest tak skonfigurowana, aby podtrzymywać nasz ciężar podczas biegu, chodzenia czy stania. Utrzymanie zdrowych stawów jest niezbędne od dzieciństwa, a odżywianie odgrywa w tym ważną rolę.

Oto pokarmy, które pomogą zadbać o Twoje stawy

Stawy to części naszego ciała, w których łączą się nasze kości. Nadają nam elastyczność i plastyczność, której potrzebujemy, aby się poruszać. Mamy duże stawy, takie jak te w naszych biodrach, ramionach i nogach, i bardzo małe stawy, takie jak te w naszych rękach i stopach.

Z czasem stawy zużywają się i mogą prowadzić do choroby zwyrodnieniowej stawów. Patologia ta spowodowana jest uszkodzeniem chrząstki i kości, co skutkuje zmiękczeniem, zwłóknieniem, owrzodzeniem i utratą kości. Aby zapobiec tym problemom lub spowolnić ich postęp, eksperci twierdzą, że kluczem jest odpowiednia dieta wraz z regularną aktywnością fizyczną i redukcją czynników ryzyka (przeciążenie stawów i otyłość).

Niektóre z najważniejszych składników odżywczych dla zdrowia stawów obejmują:

  • Witamina D: poprawia ból i funkcjonowanie stawów. Badania sugerują, że witamina D może brać udział w zapobieganiu i leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.
  • Witamina C: jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga zapobiegać stanom zapalnym w stawach.
  • Wapń i fosfor: uzupełniają tworzenie, rozwój i utrzymanie kości i zębów. Eksperci twierdzą jednak, że należy zachować równowagę, gdyż nadmiar lub niedobór jednego z tych minerałów wpływa na zdolność do wchłaniania drugiego.
  • Magnez: wchodzi w skład błon komórkowych i struktury kości.
  • Krzem: uczestniczy w syntezie elastyny i kolagenu, które optymalizują wiązanie wapnia i magnezu w kościach oraz stymulują tworzenie i mineralizację kości.
  • Siarka: siarka występuje w kolagenie, elemencie tworzącym ścięgna, chrząstki i więzadła.

Żywność, która pomaga dbać o stawy

Orzechy i nasiona

Niektóre z pokarmów, które zawierają wyżej wymienione składniki odżywcze i które zaleca się włączyć do diety dzieci to:

1. Orzechy i nasiona

Nasiona sezamu, orzechy włoskie, migdały, orzechy laskowe, orzeszki ziemne, pistacje. Mają one wysoką zawartość magnezu i błonnika, tłuszczów nienasyconych, białka roślinnego oraz składników mineralnych, takich jak m.in. potas, wapń, fosfor, żelazo, cynk.

2. Suszone owoce

Śliwki, figi i daktyle zawierają duże ilości polifenoli, które poprawiają masę kostną i zwiększają tworzenie tkanki kostnej, zarówno w warunkach normalnych, jak i w stanach zapalnych.

3. Nasiona roślin strączkowych i zboża

Nasiona roślin strączkowych (soczewica, ciecierzyca, fasola, groch itp.) zawierają składniki mineralne (wapń, żelazo i magnez) oraz witaminy z grupy B. Zawierają również białka roślinne i aminokwasy, które bardzo dobrze uzupełniają te ze zbóż (pszenica, ryż, kukurydza, jęczmień, owies, żyto, komosa ryżowa), które są bogate w magnez. Gdy spożywamy nasiona roślin strączkowych i zboża, wynik żywieniowy jest lepszy.

4. Zielone warzywa liściaste

Boćwina, szpinak i brokuły mają wysoką zawartość magnezu. Zawierają również dużą ilość antyoksydantów i witamin, takich jak witamina C, A D, E i B.

5. Mięso i jaja

Białko zwierzęce (ryby, drób i chude mięsa są bogate w siarkę. Z drugiej strony, niektóre badania pokazują, że jajka mogą pomóc w poprawie mobilności pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów lub artretyzmem, dzięki wysokim właściwościom przeciwzapalnym, łagodzącym ból i regenerującym chrząstki.

6. Warzywa

Warzywa z rodziny kapustowatych, cebula, czosnek i pory zawierają siarkę w postaci olejków eterycznych. Ponadto cebula pomaga zapobiegać utracie masy kostnej dzięki wysokiej zawartości kwercetyny, która jest również korzystna dla zdrowia kości i leczenia osteoporozy.

7. Oliwa z oliwek

Surowa (nie smażona) oliwa z oliwek jest doskonałym pokarmem, choć należy ją spożywać z umiarem. Ma wysoką zawartość antyoksydantów dla tkanek naszego organizmu.

Tak jak istnieją pokarmy, które promują zdrowie stawów, tak istnieją inne, które mogą być szkodliwe. Należy unikać żywności syntetycznej, wstępnie gotowanej i nadmiernie przetworzonej. Także należy unikać produktów smażonych i rafinowanych. Są one bardzo zapalne dla organizmu.