Krwawienie z nosa – przyczyny i metody leczenia

Nierzadko bagatelizowane, chociaż mogą stać za nim różne przyczyny. Krwawienie z nosa może okazać się błahym problemem, ale jeśli pojawia się często, a krwotoki stają się trudne do zatamowania, wymaga przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki, jak również leczenia. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć.

Krwawienie z nosa

  • Czym jest krwawienie z nosa
  • Powody krwawienia z nosa
  • Tamowanie krwawienia z nosa
  • Leczenie krwawienia z nosa

Czym jest krwawienie z nosa?

Jama nosowa spełnia kilka funkcji, takich jak np. oczyszczanie i nawilżanie wdychanego powietrza. Służy również do odbioru bodźców zapachowych. W realizowaniu tych codziennych zadań pomaga jej z pewnością to, że jest silnie unerwiona i unaczyniona. Duża ilość naczyń krwionośnych zlokalizowanych w tej okolicy sprawia jednak, że ryzyko uszkodzenia któregoś z nich jest stosunkowo wysokie. Jeśli coś spowoduje taki problem, objawi się on pod postacią krwotoku z nosa.

Intensywność krwotoku zależy nie tylko od tego, co jest jego przyczyną. Na jego obfitość wpływa również to, które naczynia krwionośne uległy uszkodzeniu. W tym kontekście można wyróżnić dwa rodzaje wypływu krwi z nosa:

  • krwawienie przednie – w tym przypadku krew wypływa ze splotów naczyniowych znajdujących się w przednio-dolnej części nosa. Jako że jest to obszar wyjątkowo unaczyniony i pokryty cienką warstwą ochronną, bardzo łatwo poddaje się wszelkim urazom. Choć takie krwawienie pojawia się łatwo, to równie proste okaże się jego zatamowanie;
  • krwawienie tylne – jego źródło jest usytuowane w tylnej bocznej części nosa. Cechuje się dużą intensywnością, a zatamowanie takiego krwotoku na własną rękę może być trudne. Krwawienie z tej okolicy jest mniej powszechne niż pierwsza z powyższych opcji.

Krwawienie z nosa – przegląd najczęstszych powodów

Poza oczywistym urazem mechanicznym nosa (np. jego złamaniem) istnieje bardzo dużo możliwych przyczyn wystąpienia krwawienia z tego obszaru. Poniżej zebraliśmy te najczęstsze.

  • Wysuszenie śluzówki nosa – może wynikać ze stanu chorobowego lub z przebywania w pomieszczeniu z bardzo suchym powietrzem.
  • Stan zapalny – krwawienie może towarzyszyć m.in. zapaleniu górnych dróg oddechowych lub zatok przynosowych.
  • Zanikowy nieżyt błony śluzowej nosa – bardzo często jest wynikiem nadużywania kropli do nosa o działaniu obkurczającym śluzówkę.
  • Choroby układu krążenia – krwawienie z nosa może być skutkiem np. miażdżycy lub nadciśnienia tętniczego.
  • Wrodzone lub nabyte zaburzenia krzepnięcia krwi – należą do nich m.in. hemofilia i małopłytkowość. Może to też być efektem przyjmowania heparyny lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych (tzw. polekowe zaburzenia krzepliwości).

Jak tamować krwawienie z nosa?

Naturalnym odruchem w przypadku wystąpienia krwawienia z nosa jest odchylenie głowy do tyłu, aby utrudnić wypływ krwi. Może to jednak doprowadzić do wpływania jej do gardła, a w konsekwencji do wymiotów. Z tego powodu zalecane jest przybranie postawy lekko pochylonej do przodu. Pomocne mogą okazać się również delikatne uciskanie skrzydełek nosa, jak również przykładanie chłodnych okładów do karku i nosa.

Po ustaniu krwawienia błona śluzowa nosa będzie najpewniej przesuszona, co z kolei może stać się przyczyną kolejnego krwotoku. Aby temu zapobiec, zadbaj o jej właściwe nawilżenie. Pomoże w tym np. sól fizjologiczna.

Czy krwawienie z nosa wymaga leczenia?

Pojedynczy incydent krwawienia z nosa najpewniej nie wzbudzi żadnych obaw, zwłaszcza jeśli zakończył się szybko i bez poważnych konsekwencji. Jeśli jednak sytuacja powtarza się często w krótkim czasie, a do tego krwawienia są trudne lub wręcz niemożliwe do opanowania tradycyjnymi metodami, konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki mającej na celu znalezienie źródła problemu.

W osiągnięciu tego celu pomogą różne metody. Postępowanie na pewno będzie obejmować sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia, a także dokładne zbadanie konkretnego miejsca w jamie nosowej, w którym wystąpiło krwawienie. W zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta lekarz może zalecić również bardziej rozległe badania, np. tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Metodą leczenia zapewniającą skuteczność w przypadku krwawienia z nosa z różnych przyczyn okazuje się zabieg polegający na odwarstwieniu śluzówki przegrody nosa. Podczas niego błona śluzowa nosa zostaje ostrzyknięta specjalnym roztworem i nacięta. W rezultacie zmniejsza się jej unaczynienie, a w dłuższej perspektywie również ryzyko nawrotu krwawienia z nosa.