- Pajączki na nogach to poszerzone drobne naczynia krwionośne tworzące czerwone linie lub wzory na skórze, najczęściej w okolicach ud i łydek.
- Są one bardziej powszechne u kobiet po 50 roku życia ze względu na zmiany hormonalne i zużywanie się zastawek żylnych oraz u osób z nadwagą, prowadzących siedzący tryb życia, palących papierosy i narażonych na działanie promieni UV.
- Choroby, takie jak ciężkie zaparcia, nowotwory i zakrzepy krwi, mogą również zwiększyć ryzyko ich powstania.
- Objawami pajączków na nogach są obrzęk, ból, uczucie ciężkości oraz uczucie pieczenia.
- Można je leczyć za pomocą maści, tabletek i zabiegów chirurgicznych.
Pajączki na nogach to jedno z najpowszechniejszych schorzeń układu krwionośnego. Wpływają one negatywnie nie tylko na względy estetyczne, ale ich występowanie może być również objawem alarmującym o poważnej chorobie. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć temat pajączki na nogach, analizując ich przyczynę, objawy, a także metody leczenia.
Pajączki na nogach – charakterystyka
Teleangiektazje, nazywane potocznie pajączkami na nogach, objawiają się poszerzonymi drobnymi naczyniami krwionośnymi, tworzącymi nitkowate czerwone linie lub wzory na skórze. Pajączki występują najczęściej w okolicach ud i łydek, chociaż niekiedy można je zaobserwować również w takich miejscach, jak usta, nos, oczy, palce czy policzki.
Przyczyny powstawania pajączków na nogach
Na powstawanie pajączków na nogach narażone są przede wszystkim kobiety, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi oraz procesem zużywania się zastawek żylnych. Teleangiektazje mogą mieć również podłoże dziedziczne. Ponadto, występują one częściej u osób prowadzących siedzący tryb życia lub tych z nadwagą. Powstawaniu pajączków sprzyja również przyjmowanie używek, a w szczególności palenie papierosów. Co więcej, istnieją także choroby, takie jak ciężkie zaparcia, nowotwory zwiększające ciśnienie w żyłach czy zakrzepy krwi, zwiększające ryzyko powstania nieestetycznych zmian. Dodatkowe niebezpieczeństwo może stanowić również nadmierne przebywanie na słońcu, gdyż promienie UV przyczyniają się do uszkodzenia skóry, a w konsekwencji pękania naczyń krwionośnych.
Objawy pajączków na nogach – jak je rozpoznać?
Pajączki należą do schorzeń, które stosunkowo łatwo rozpoznać, ze względu na ich charakterystyczne oznaki. Do głównych objawów teleangiektazji należą przede wszystkim niebieskie lub fioletowe naczynia krwionośne, układające się w nieregularne wzory lub przybierające kształt nitek, widoczne na skórze. Towarzyszą im także dolegliwości bólowe, obecne przede wszystkim pod kolanami, obrzęki kostek i stawów oraz przebarwienia skóry i owrzodzenia. Warto również zaznaczyć, iż nieleczona teleangiektazja może prowadzić do uczucia ciężkości nóg, w szczególności po zakończeniu aktywności fizycznej. W niektórych przypadkach, w okolicach obszarów o największym zagęszczeniu naczynek może być odczuwalny świąd.
Leczenie pajączków na nogach – na czym polega?
Chociaż same w sobie występowanie pajączków na nogach nie wiąże się z groźniejszymi dla zdrowia powiklaniami, ich obecność może być po prostu uporczywa, zarówno ze względu na dyskomfort, jak i względy estetyczne. Na szczęście istnieją liczne metody na zwalczenie tego problemu.
Pończochy i skarpety uciskowe
Pierwszą metodą leczenia teleangiektazji jest noszenie specjalnych pończoch lub skarpet uciskowych. Ich działanie polega na stymulowaniu ciśnienia oraz przepływu krwi, co w konsekwencji prowadzi do zniwelowania pajączków. Dodatkowo, pomagają one w zapobieganiu powstawaniu zakrzepów żylnych, obrzęków, a także żylaków.
Skleroterapia
Skleroterapia to zabieg lekarski, polegający na wstrzyknięciu preparatu o działaniu drażniącym do chorej żyły lub naczynia krwionośnego. Zawarte w nim substancje prowadzą do sklejenia się żył, blokując jednocześnie przepływ krwi do danego obszaru.
Laseroterapia
Leczenie laserowe to mniej inwazyjna alternatywą dla skleroterapii. Wiązka laseru przyczynia się do krzepnięcia, a także późniejszego wysychania pajączków. Laseroterapia sprawdzi się w przypadku niewielkich, drobnych zmian żylnych w niezaawansowanym stadium.
Portal KwestiaZdrowia.eu to miejsce, gdzie można znaleźć rzetelne informacje dotyczące zdrowia i dobrego samopoczucia. Znajdziemy tu porady dotyczące zdrowego stylu życia i odżywiania, aktywności fizycznej, radzenia sobie ze stresem i wielu innych ważnych kwestii.