Właściwości pielęgnacyjne odzieży medycznej – jak o nią dbać?

Odzież medyczna dedykowana jest wszystkim osobom pracującym w placówkach ochrony zdrowia. Posiada specjalne właściwości ochronne, ale wymaga również odpowiedniego podejścia w zakresie pielęgnacji. Na co dzień ma bowiem kontakt z wieloma chorobotwórczymi drobnoustrojami, które należy wyeliminować. Jak dbać o odzież medyczną? O sprawdzonych technikach pielęgnacyjnych i właściwościach ubrań piszemy w dalszej części artykułu.

Dlaczego warto nosić wysokiej klasy odzież medyczną?

Specjalistyczna odzież medyczna to główny strój roboczy:

  • lekarzy,
  • pielęgniarek,
  • opiekunów medycznych,
  • ratowników medycznych,
  • rejestratorów.

Niektórzy uważają, że powinny ją nosić wszystkie osoby pracujące w placówkach ochrony zdrowia, które mają kontakt z pacjentami. Są to m.in. salowe czy sekretarki medyczne. Dlaczego? Dopasowana odzież zabezpiecza zarówno pracowników, jak i pacjentów. Na odzieży własnej możemy wnieść mnóstwo różnego typu patogenów, które powodują liczne choroby. Dla pacjentów z obniżoną odpornością jest to bardzo niebezpieczne. 

Zasada ta działa również w drugą stronę – kontakt z chorymi wiąże się z ryzykiem przenoszenia wirusów, bakterii, pasożytów czy grzybów, dlatego ważne, aby się odpowiednio zabezpieczyć, np. poprzez stosowanie odzieży ochronnej. Dobrej jakości produkty spełniają wszelkie normy i standardy, dlatego warto kupować je w sprawdzonych miejscach. Spodnie medyczne męskie dostępne są na https://anilon.pl/spodnie-medyczne-meskie/, podobnie jak bluzy i inne elementy garderoby.

Producent odzieży medycznej Anilon - zobacz ofertę!

Jak dbać o odzież medyczną?

Nie ulega wątpliwości, że ubrania medyczne wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Placówki medyczne często same wyznaczają standardy dbania o strój, a niektóre wciąż we własnym zakresie piorą i prasują odzież roboczą. Coraz częściej jednak odchodzi się od tej praktyki na rzecz samodzielnej pielęgnacji w domowych warunkach. Oto kilka wskazówek, jak prać odzież medyczną:

  • z użyciem specjalistycznych środków dezynfekujących,
  • w temperaturze 40 stopni, jednak przez co najmniej 10 minut ubrania powinny być prane w temperaturze 60 stopni,
  • większe zabrudzenia należy usuwać w temperaturze 60 stopni.

Odzież medyczna teoretycznie nie wymaga prasowania, ale zabieg ten pozwala pozbyć się wszelkich patogenów, które nie wyginęły podczas prania. Dopuszcza się też stosowanie tradycyjnych środków piorących, zwłaszcza jeśli osoba nosząca odzież medyczną ma uczulenie na produkty specjalistyczne. 

Z drugiej strony, warto przed praniem spryskać odzież środkami dezynfekującymi, a dopiero później poddać ją pielęgnacji. Często pojawia się też pytanie, kiedy właściwie należy prać odzież medyczną? Po każdym dyżurze? A może raz w tygodniu? Lekarze i pielęgniarki rzeczywiście powinni oddawać odzież do prania po każdym dyżurze. Zasada ta nie dotyczy natomiast rejestratorek czy sekretarek medycznych, których kontakt z pacjentami jest ograniczony. Dobrze jednak, aby prały odzież przynajmniej raz na 2-3 dni.

Pielęgnacja odzieży medycznej – o czym jeszcze warto pamiętać?

Odzież medyczna wykonana jest z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur, dlatego z powodzeniem można prać ją w 60 stopniach. Ponadto nie niszczy się pod wpływem działania środków dezynfekujących, które również można stosować bez obaw. Jeśli chodzi o pozostałe praktyki pielęgnacyjne, to jak wcześniej wspomniano – warto mieć nawyk prasowania spodni, koszulek czy bluz medycznych. Pamiętajmy również o ich odpowiednim przechowywaniu. Najlepiej trzymać odzież w specjalnych pokrowcach, co zabezpiecza np. przed osiadaniem kurzu czy pyłu. W miejscu pracy odzież przechowujemy w dedykowanych szafkach. 

Pozostaje pytanie, jak pozbyć się naprawdę trudnych plam? W tym celu można sięgnąć po wybielacze albo innego typu środki. Następnie pierzemy strój zgodnie ze standardową procedurą. Dzięki temu pozbędziemy się resztek produktu, a także odświeżymy odzież. Warto mieć na uwadze, że regularna pielęgnacja odzieży medycznej dobrze wpływa na jej trwałość. Przestrzegając wszelkich reguł, możemy cieszyć się pięknym mundurkiem nawet przez kilka kolejnych lat