W ostatnim czasie we wszelkiego rodzaju mediach coraz więcej słyszy się o aktywności fizycznej, szczególnie o bieganiu. Niestety, praktycznie każda tego typu aktywność jest związana z kontuzjami. Oprócz samych kontuzji bardzo często możemy spotkać się z pojęciem zakwaszenie organizmu. Czym ono dokładnie jest? Jakie są jego przyczyny oraz objawy? Czy zakwaszenie organizmu można wyleczyć?
Co to jest zakwaszenie organizmu?
Stałe pH krwi w ludzkim organizmie powinno wynosić od 7,35 do 7,45, jeśli tego typu równowaga kwasowo-zasadowa, zostaje zaburzona, mówi się o zjawisku zakwaszenia organizmu. Poprawny poziom pH utrzymywany w organizmie jest zależny od bardzo wielu układów w naszym ciele, a najbardziej istotne są: układ krążenia, układ pokarmowy oraz układ hormonalny. Jednostka ludzka jest niezwykle skomplikowanym mechanizmem i, np.: aby ochraniać narządy, część występujących w organizmie kwasów jest dystrybuowana do tkanek łącznych. Również w tym przypadku, jeśli w tkance łącznej kwasów występuje zbyt dużo, może się to bardzo negatywne odbić na stanie całego organizmu. Ilość kwasu w tkankach jest regulowana dzięki różnym minerałom, które są dostarczane, podczas spożywania posiłków. Niestety, czasami ilość pożywienia kwasowego jest zbyt duża, a ilość dostarczanych do organizmu minerałów zbyt mała, co w konsekwencji prowadzi do nadmiaru kwasów, które występują w organizmie. Właśnie taką sytuację potocznie nazywa się zakwaszeniem organizmu.
Jakie są przyczyny zakwaszenia organizmu?
Na zakwaszenie składa się kilka czynników:
- złe nawyki żywieniowe,
- tryb życia,
- kondycja narządów występujących w organizmie,
- ilość toksyn występujących w środowisku, w którym funkcjonujemy.
Codzienny stres, kiepskie nawyki żywieniowe oraz mało aktywny tryb życia, przyczyniają się w znacznym stopniu do ryzyka występowania zakwaszenia organizmu. Do tego należy dodać czynnik, który nie jest od nas zależny, czyli toksyny występujące w środowisku, w którym żyjemy na co dzień i pracujemy. Wszystkie to sprawia, że zjawisko zakwaszenie, może występować bardzo powszechnie, choć niektórzy mogą nie zdawać sobie sprawy z jego występowania.
Zakwaszenie organizmu – objawy
Jak w przypadku każdej choroby lub schorzenia, również w tym, mamy do czynienia z różnego rodzaju objawami. Niestety, w przypadku zakwaszenia organizmu, są one bardzo popularne i właśnie dlatego, mogą być odbierane jako, np.: niedobór witamin.
Zakwaszenie organizmu można podzielić na trzy stopnie. W przypadku pierwszego najczęściej spotyka się takie objawy jak: zgaga, bóle mięśni, zmęczenie, senność, problemy dermatologiczne oraz problemy z potencją.
Objawy występujące podczas drugiego stopnia zakwaszenia, to między inny: alergia, różnego rodzaju stany zapalne, migrena, problemy z koncentracją oraz depresja.
Ostatni, trzeci etap zakwaszenie, występuje u osób, które ignorują pogarszający się stan swojego organizmu i w konsekwencji może to doprowadzić do: nowotworów, RZS, gruźlicy, a nawet stwardnienia rozsianego.
Warto jednak pamiętać, aby bezwzględu na występujące objawy, nie podejmować działań samodzielnie, ale skonsultować się z lekarzem.
Jak leczyć zakwaszenie organizmu?
Stan zakwaszenie można wyleczyć, jednak wymaga to czasu. Odpowiednia dieta oraz suplementacja witamin i minerałów to pierwsze skuteczne kroki do przywrócenia równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Oprócz tego należy zadbać o zmianę trybu życia, na bardziej aktywny, regularny i odpowiednio długi sen oraz odstawienie używek takich jak, np.: papierosy i alkohol. Jeśli powyższych zaleceń będziemy przestrzegać oraz będziemy stosować się do porad lekarza, zjawisko zakwaszenie organizmu z czasem minie.
Portal KwestiaZdrowia.eu to miejsce, gdzie można znaleźć rzetelne informacje dotyczące zdrowia i dobrego samopoczucia. Znajdziemy tu porady dotyczące zdrowego stylu życia i odżywiania, aktywności fizycznej, radzenia sobie ze stresem i wielu innych ważnych kwestii.