Alergie są chorobami przewlekłymi – całorocznymi lub sezonowymi. Nasilenie objawów chorobowych zależy od stopnia wrażliwości Twojego organizmu na alergeny oraz od stężenia działających substancji uczulających. Życie z alergią może być dużym wyzwaniem dla psychiki chorej osoby. Jak radzić sobie z obciążeniem zdrowia psychicznego?
Wpływ alergii na stres i nastrój
Objawy chorób alergicznych mogą wpływać nastrój i samopoczucie. Tyczy się to przede wszystkim alergii sezonowych przebiegających z objawami ogólnymi i alergii skórnych.
Alergie sezonowe tj. uczulenie na pyłki roślin, pleśnie i roztocza kurzu domowego często mają postać alergicznego nieżytu nosa i zapalenia spojówek. Przedłużające się uczucie zatkanego nosa, ciągłe kichanie, świąd nosa oraz łzawienie i swędzenie oczu na dłuższą metę jest bardzo wyczerpujące. Nic dziwnego, że spada chęć do robienia czegokolwiek poza obowiązkami, dni są trudne i frustrujące, a nastrój obniżony.
Alergie skórne mogą być przyczyną długo utrzymujących się i nieestetycznych zmian. Szczególnie występuje to w przypadku atopowego zapalenia skóry i alergicznego kontaktowego zapalenia skóry. Grudki, przeczosy, zaczerwienienia i otarcia naskórka mogą poważnie szpecić ciało, stresować, pogarszać samopoczucie i obniżać samoocenę. [1], [2], [3]
Wpływ stresu i nastroju na alergie
Stres, zwłaszcza przewlekły, może zaostrzyć reakcje alergiczne. Stres potęguje stan zapalny w organizmie, a powstałe już objawy chorobowe trwają dłużej i zwiększają nasilenie. Napięcie emocjonalne może także doprowadzać do nawyków pogarszających stan zdrowia alergika, np. zajadanie stresu, nawykowe drapanie się czy sięganie po papierosy.
Wpływ alergii na sen
Jakość snu alergików może być zmniejszona. Alergiczny nieżyt nosa, astma alergiczna czy zmiany skórne przebiegające ze świądem są częstymi czynnikami wybudzającymi w nocy. Osoba, która przewlekle doświadcza przebudzeni w nocy, w ciągu dnia jest apatyczna i zmęczona. Nastrój obniża się i łatwiej o stany depresyjne. Jest to czynnikiem stresogennym, który z kolei jak bumerang nasila objawy alergii, doprowadzając do dalszego pogarszania się jakości snu. [4]
Stres i alergie – jak zadbać o zdrowie psychiczne?
Zawsze łatwiej jest przeciwdziałać przeciwnikowi, którego znamy. Tak samo jest z alergiami. Niezależnie od tego, czy cierpisz z powodu alergicznego nieżytu nosa czy zmian skórnych, dokładnie omów ze swoim lekarzem istotę Twojej choroby. Poznaj jej przyczynę, czynniki nasilające i łagodzące objawy oraz ustal dostosowany do Ciebie plan leczenia.
W domowej apteczce miej leki przeciwhistaminowe bez recepty. Ich działanie polega na supresji wpływu histaminy na wywoływanie objawów alergii. Mogą pomóc przy redukcji objawów alergicznego nieżytu nosa, zapalenia skóry przebiegającego ze świądem i zapalenia spojówek. [5]
Walcz ze stresem. Spróbuj zmniejszyć narażenie na stresujące sytuacje, oddeleguj część obowiązków i skup się na sobie. Możesz wypróbować rozmaite techniki relaksacyjne, które polegają na rozluźnianiu ciała i kontroli oddechu.
Stres wpływa na nasilenie objawów alergicznych, a objawy schorzeń alergicznych mogą być przyczyną stresu. Zdrowie psychiczne jest ważne, bo jest źródłem motywacji do walki z chorobą. Zadbaj o siebie już dziś.
Bibliografia
[1] „Atopowe zapalenie skóry – Alergiczne choroby skóry – Alergologia – Pediatria – Podręcznik multimedialny oparty na zasadach EBM – Medycyna Praktyczna”. Dostęp: 3 kwiecień 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.mp.pl/podrecznik/pediatria/chapter/B42.167.14.2.
[2] „Kontaktowe zapalenie skóry – Alergiczne choroby skóry – Alergologia – Pediatria – Podręcznik multimedialny oparty na zasadach EBM – Medycyna Praktyczna”. Dostęp: 3 kwiecień 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.mp.pl/podrecznik/pediatria/chapter/B42.167.14.3.
[3] A. Emeryk i P. Rapiejko, „Alergiczny nieżyt nosa”, Lekarz POZ, t. 5, nr 2, s. 165–169, 2019.
[4] Y. Xi i in., „Allergy-related outcomes and sleep-related disorders in adults: a cross-sectional study based on NHANES 2005–2006”, Allergy Asthma Clin Immunol, t. 18, s. 27, mar. 2022, doi: 10.1186/s13223-022-00669-z.
[5] „Antihistamines and allergy – PMC”. Dostęp: 1 kwiecień 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5895478/
Portal KwestiaZdrowia.eu to miejsce, gdzie można znaleźć rzetelne informacje dotyczące zdrowia i dobrego samopoczucia. Znajdziemy tu porady dotyczące zdrowego stylu życia i odżywiania, aktywności fizycznej, radzenia sobie ze stresem i wielu innych ważnych kwestii.