Złogi w jelitach – jakie są objawy i jak je leczyć?

Złogi w jelitach to nic innego jak resztki produktów przemiany materii. Zalegają one w jelitach przez co mieszają się z toksynami i stają twarde. W rezultacie są trudne do usunięcia. Ich obecność zaburza prawidłową pracę tego narządu. Objawia się to wieloma nieprzyjemnymi stanami przykładowo w postaci zaparć lub bóli brzucha.

Co jest przyczyną powstawania złogów w jelitach?

Na początku należy zaznaczyć, że złogi jelitowe mogą mieć wiele przyczyn. Przykładem mogą być złe nawyki dotyczące wypróżniania. Mowa tu głównie o nieregularnym wypróżnianiu się oraz posiadaniu zaparć. Jak w przypadku większości patologii układu pokarmowego przyczyną może być także nieprawidłowa dieta. Głównie chodzi tu o spożywaniu pokarmu, który jest ubogi w błonnik. Niedobory tego składnika powodują obniżenie pracy perystaltycznej jelit i zaleganie złogów. Na pracę jelit negatywnie wpływa również zbyt tłusta, słona dieta.

Do powstawania złogów jelitowych przyczynia się także nieprawidłowa gospodarka wodna organizmu. Zazwyczaj spowodowana jest niedostateczną ilością przyjmowanych płynów lub równoległego stosowania suplementów diety, które odwadniają organizm. Tego rodzaju chorobą sprzyja nadwaga i otyłość, a także siedząc tryb życia. Takie problemy mogą także powodować zaburzenia hormonalne na przykład związane z tarczycą lub inne choroby metaboliczne.

Jakie są objawy złogów w jelitach?

Najczęściej wspominanym objawem przez pacjentów są problemy z wypróżnianiem i bóle brzucha. Złogom w jelitach mogą także towarzyszyć bóle podczas defekacji. Chorzy często odczuwają także uczucie pełności w brzuchu. Powoduje to ogólne wrażenie przepełnienia oraz ciężkości. Zdecydowanie zniechęca to pacjentów do ruchu, co pogłębia patologiczny stan jelit.

Względnie częstym objawem są bóle głowy oraz ogólne pogorszenie samopoczucia. Zwykle ma to związek z nieprawidłowym nawadnianiem się. Wiele osób początkowo ignoruje bóle głowy i zmniejsza je lekami przeciwbólowymi. Genezą tego problemu może być odwodnienie, które w dłuższej perspektywie może prowadzić do złogów w jelitach. Problemami związanymi ze złym wypróżnianiem się są zazwyczaj zmiany skórne takie jak przebarwienia lub różne inne wypryski. 

Profilaktyka i leczenie

Podstawową metodą leczenia oraz zapobiegania tego rodzaju problemów jest wspieranie pracy jelit. Dokonać tego można przykładowo za pomocą stosowania odpowiedniej diety, która będzie pełnowartościowa i bogata w błonnik. Jak wcześniej wspomniano błonnik optymalizuje pracę jelit dzięki czemu mogą spełniać swoje funkcje.

Przed sięgnięciem po leki warto jest zmienić swoje nawyki dietetyczne oraz zacząć lepiej się nawadniać. Dobrą metodą może okazać się także większa ilość aktywności fizycznej. Z pewnością pomoże to zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej, której zbyt duża ilość pogarsza pracę wszystkich układów narządów.

Kwestia leczenia oraz profilaktyki wygląda inaczej w przypadku osób, które posiadają zaburzenia metaboliczne. W takim przypadku pacjent musi skontaktować się z lekarzem i podjąć określone działania mające na celu ograniczyć stan chorobowy.

Czy oczyszczanie jelit może pomóc?

Odpowiedź na to pytanie brzmi oczywiście tak. Głównie będzie chodziło tutaj o przywrócenie drożności jelit poprzez zmiany codziennej diety. Przykładowo może to być picie odpowiedniej ilości wody. Ciężko tutaj mówić o konkretnej wartości w litrach, ponieważ dzienne zapotrzebowanie na płyny będzie różniło się w zależności od masy ciała i wielu innych czynników.

Różne mieszanki ziołowe, soki warzywne albo wyciągi z owoców poprawiają perystaltykę jelit, co wspomaga usuwanie mas kałowych. Do swojej diety warto także dodać produkty takie jakie jogurt, maślankę albo kefir.